Ako vyčistiť objektív a snímač fotoaparátu?

Prach a špina sú nepriateľom každého fotoaparátu a každého fotografa. Udržať techniku v úplnej čistote prakticky nie je možné. Vo chvíli, kedy sú nečistoty vidieť aj na fotografii, nastáva čas na čistenie fotoaparátu. A to ide aj bez návštevy servisu. Ako na to?

  

Obsah

 

Ako vyčistiť špinavý objektív

U objektívov sa najčastejšie stretávame s otlačkami prstov a mastnotami na prednej šošovke objektívu alebo s prachom. Vo väčšine prípadov sú tieto nečistoty viditeľné len pri fotení proti slnku, kedy vám môžu vytvárať odlesky a znižovať kontrast fotografie.

K odstráneniu prachu používame ofukovací balónik a obojstranné čistiace pero, lenspen. Postup je jednoduchý. Balónikom odfúknete hrubšie nečistoty ako je prach, zrnká piesku, vlasy a pod. V druhom kroku použijete lenspen. Jemným štetečkom ľahko odstránite nečistoty na hrane šošovky.

Šmuhy a otlačky prstov vás môžu pri odstraňovaní potrápiť viac. Na tie malé postačí druhá strana lenspenu s karbónovým vankúšikom, ktorým šošovku párkrát pretriete. Pokiaľ je znečistenie výraznejšie alebo po celej ploche, odporúčame siahnuť po antistatickej utierke z mikro vlákna a čistiacom roztoku. Utierka je špeciálne navrhnutá na čistenie optiky, nezanecháva vlákna a nepoškriabe šošovku objektívu. Rovnako tak roztok, ktorý naviac objektív odmastí. Všetko potrebné k vyčisteniu objektívu nájdete v tejto univerzálnej čistiacej sade.

 

 

Ako vyčistiť senzor fotoaparátu

Pokiaľ na fotkách vidíte malé tmavé kolieska, najskôr sa jedná o prach alebo zaschnuté kvapky vody na senzore, ktoré sa na ňom usadia pri výmene objektívu. Pri čistení senzora musíte postupovať opatrne, aby ste nepoškodili jeho povrch a nezanechali na ňom ešte viac nečistôt.

V prvom rade vyskúšajte automatické čistenie, ktoré sa vo väčšine fotoaparátov spúšťa pri jeho zapnutí a vypnutí. Fotoaparát rozvibruje senzor, vďaka čomu má opadať prach. Automatické čistenie môžete vyvolať sami v menu fotoaparátu.

Pokiaľ toto nezabralo, musíte pristúpiť k manuálnemu čisteniu senzora, ktoré sa vykonáva tzv. “mokrou cestou” a je potrebné dodržať správny postup.

  1. Odblokujte senzor v menu fotoaparátu – podľa typu fotoaparátu je senzor blokovaný buď zrkadlom alebo lamelami uzávierky. Pred čistením musíte v menu nájsť položku pre manuálne čistenie senzora a jej aktiváciou senzor sprístupniť.

  2. Odstráňte prach – k odstráneniu prachu na senzore aj v celom priestore fotoaparátu použite ofukovací balónik. Tým starostlivo fotoaparát vyfúkajte.

  3. Utrite senzor fotoaparátu – k tomu slúžia špeciálne tyčinky s roztokom. Tyčinky majú mäkkú, ohybnú hlavu, ktorá rovnomerne nanesie roztok a zbaví senzor všetkých nečistôt. Hlava tyčinky je pokrytá mikro vláknom, ktoré je extrémne jemné a nezanecháva vlákna. Vďaka tomu senzor perfektne vyčistíte a neriskujete jeho poškriabanie. Roztok aplikovaný na tyčinke odstráni usadené nečistoty a nalepený prach.

    Pri výbere tyčiniek s roztokom hrá rolu veľkosť senzora. Dávajte pozor, či potrebujete sadu pre APS-C alebo sadu pre FULL FRAME.

 

 

Ako sa zbaviť nečistôt na tele fotoaparátu

Na vyčistenie displeja a bežné očistenie povrchu fotoaparátu opäť využijete antistatickú utierku, čistiaci roztok na objektívy a lenspen. Fotoaparát má ale mnoho špár, otvorov a gumových častí, ktoré sú tiež zanesené nečistotami.

K ich odstráneniu perfektne funguje čistiaca hmota, ktorá sa na fotoaparát „nalepí“ a dostane sa do sebe menších otvorov. Pri jej odstránení so sebou zoberie akékoľvek nečistoty. Hmota sa netrhá a nezanecháva mastný alebo lepivý povrch fotoaparátu.

 

 

 

Ako ochrániť objektív pred nečistotami a poškodením

Objektív je behom fotenia „v prvej línii“, väčšinou odkrytý a preto trpí najviac. A to nielen na zašpinenie ale aj mechanické poškodenie. Aby ste tomuto predchádzali a chránili ho, odporúčame ho vybaviť základným UV filtrom.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie